V rámci naší série rozhovorů s členy BC týmu vám dnes představujeme první z koordinátorů IVF převozů, Romanu Belicovou. Práce koordinátora je zásadní pro bezpečný a hladký transport reprodukčních buněk, který je klíčový pro úspěšnost léčby.
Můžeš nám přiblížit, jaká je Tvoje role při převozu reprodukčních buněk? Jak bys široké veřejnosti popsala svoji náplň práce?
Fungujem ako spojka medzi klientom, klinikou a našim kuriérom pri celom procese. S klientom a klinikou riešim všetky potrebné dokumenty na IVF prevoz a nášmu kuriérovi zase plánujem trasy prevozov. Práca koordinátora je najmä o komunikácií, zajišťujii letenky a pripravujem rôzne dokumenty nezbytné pro převoz tak citlivých buněk, jako jsou spermie, vajíčka nebo embrya.
Jak ses dostala k práci koordinátora pro IVF převozy a jak dlouho se jí věnuješ?
K práci koordinátorky som sa dostala náhodne pri sťahovaní z Bratislavy do Brna. Predtým som sa tiež venovala logistike, byl to ale jiný druh přepravy prevoz reprodukčných buniek formou hand carry je oveľa zaujímavejší. V Biocouriers budem čoskoro rok.
Čím je pro Tebe práce u BioCouriers atraktivní?
Som vyštudovaná lingvistka, takže veľmi ma baví komunikácia rôznymi cudzími jazykmi. Taktiež však rada cestujem a pri tejto práci komunikujem s ľuďmi z naozaj celého sveta.
Specializuješ se na převozy reprodukčních buněk do konkrétních zemí? Nebo je výběr destinací spíš náhodný?
Transporty si rozdeľujeme podľa jazykového zamerania. Ja sa špecializujem na španielsky a latinsko-americký trh. Často však riešim i převozy doPortugalska, Nemecka či Talianska. Požadavky klientů bývajú rozmanité preto niekedy riešim i převozy do Áziu alebo dokonca Afriku.
Jakou největší výzvu jsi zatím musela jako koordinátor řešit?
Asi najväčšou výzvou sú pre mňa vždy prevozy na poslednú chvíľu. Raz som musel riešiť urgentnú prepravu vajec z Kyjeva do Barcelony. Na vybavenie kompletného transferu sme mali tri dni, čo je naozaj veľmi málo. Napriek tomu sme to zvládli!
Je něco, co se Ti vrylo do paměti? Jaké nejzajímavější nebo nejvýznamnější případy převozu reprodukčních buněk jsi zažila?
Najkrajšie je, keď nám klienti pre ktorých sme organizovali transport posielajú správy, že sa im narodilo bábätko. Dostaví sa pri tom pocit zadosťučinenia, že ste niekomu pomohli naplniť si svoj sen.
Jak vidíš budoucnost přepravy reprodukčních buněk s ohledem na nové technologie a regulace?
Medicína sa stále vyvíja a napreduje míľovými krokmi. Myslím, že nové technológie umožnia ešte väčšie pokroky v rámci IVF a prepravy reprodukčných buniek. Regulácie sa v každej krajine trochu líšia, snáď nás čaká v budúcnosti urýchlenie byrokracie vďaka novým a rýchlejším procesom.
Myslíš, že automatizace a digitalizace mohou nahradit některé aspekty Tvojí práce?
Niektoré určite a ja to s radosťou privítam, už teraz plánujeme niektoré veci zautomatizovať a bude sa nám tak ľahšie pracovať. Ľudský kontakt a plánovanie transportu ako takého však jistě zostane do budúcna zatiaľ na nás, koordinátorkách.